FX10A-96P-SV1(71)
Mfr.Part #
FX10A-96P-SV1(71)
Description
CONN HDR 96POS SMD GOLD
Stock
293
In Stock :
293
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Contact Material :
Bronze
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
300mA
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Polymer
Contact Finish :
Gold
Stack Height :
5mm
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Number of Positions :
96
2
Gender :
Male
Height Above Board :
0.177 4.50mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Orientation :
Straight
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Packaging :
Tray
Datasheets
FX10A-96P-SV1(71)
Hirose FX10A-96P-SV1(71)
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 96 Positions FunctionMax™ FX10 Gold SMD/SMT Bronze