FX10A-168S-SV(83)
Mfr.Part #
FX10A-168S-SV(83)
Description
CONN RCPT 168POS SMD GOLD
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Contact Resistance :
60mOhm
Rated Current (Signal) :
0.3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulator Color :
Beige
Height Above Board :
0.126 3.20mm
Dielectric Withstanding Voltage :
150VAC V
Pitch :
0.020 0.50mm
Mount :
Surface Mount
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series :
FunctionMax™ FX10
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Published :
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature (Max) :
85°C
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
168
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
2
Total Number of Contacts :
168
Durability :
50 Cycles
Stack Height (Mating) :
4mm 5mm
Datasheets
FX10A-168S-SV(83)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 168 Positions FunctionMax™ FX10 Gold PHOSPHOR BRONZE