FX10A-168P-SV(85)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX10A-168P-SV(85)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Stock
238
In Stock :
238
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Published :
2003
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Above Board :
0.138 3.50mm
Number of Rows :
2
Current Rating :
300mA
Contact Material :
Bronze
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Resistance :
60mOhm
Series :
FunctionMax™ FX10
Stack Height :
4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Insulator Color :
Beige
Pitch :
0.020 0.50mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Body Length or Diameter :
1.933 inch
Contact Gender :
Male
Housing Material :
Polymer
Number of Conductors :
ONE
Dielectric Withstanding Voltage :
150VAC V
Body Depth :
0.138 inch
Operating Temperature (Max) :
85°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions :
168
Number Of PCB Rows :
2
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Style :
CENTRONIC
Reference Standard :
UL
Durability :
50 Cycles
Voltage - Rated :
50V
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Body/Shell Style :
PLUG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
168
Contact Finish :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated Current (Signal) :
0.3A
Datasheets
FX10A-168P-SV(85)
Hirose FX10A-168P-SV(85)
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 168 Positions FunctionMax™ FX10 Gold SMD/SMT Bronze