FW-05-02-LM-D-165-070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FW-05-02-LM-D-165-070
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Total Number of Contacts :
10
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Gender :
Male
Pitch :
0.050 1.27mm
Length - Post (Mating) :
0.070 1.778mm
Number of Conductors :
ONE
Reliability :
COMMERCIAL
Length - Tail :
0.075 1.905mm
Length - Overall Pin :
0.310 7.874mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Body Breadth :
0.135 inch
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
Number Of PCB Rows :
2
Length - Stack Height :
0.165 4.191mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Row Spacing :
0.050 (1.27mm)
Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Length - Termination :
0.075 inch
HTS Code :
Series :
Flex Stack, FW
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Body Depth :
0.165 inch
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Flex Stack, FW Series BOARD CONNECTOR 2 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 10 Positions Black