FVG.3W.304.CLAC10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FVG.3W.304.CLAC10
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.378 ~ 0.394 (9.60mm ~ 10.00mm)
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-20°C~200°C
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
304
Feature :
Backshell, Coupling Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Series :
3W
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
4
Shell Finish :
Chrome
Orientation :
G
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
19A
Datasheets
FVG.3W.304.CLAC10
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Threaded
FVG.3W.304.CLAC10 Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the 3W Series.Several benefits come from the Backshell, Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -20°C~200°C operating temperatures.
FVG.3W.304.CLAC10 Features
3W series
FVG.3W.304.CLAC10 Applications
There are a lot of LEMO
FVG.3W.304.CLAC10 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER