FVG.2W.318.CLAC85
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FVG.2W.318.CLAC85
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-20°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Threaded
Series :
2W
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
318
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Number of Positions :
18
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
5.5A
Shell Finish :
Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
FVG.2W.318.CLAC85
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Threaded
FVG.2W.318.CLAC85 Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the 2W Series of products.Its Backshell, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -20°C~200°C Operating Temperature.
FVG.2W.318.CLAC85 Features
2W series
FVG.2W.318.CLAC85 Applications
There are a lot of LEMO
FVG.2W.318.CLAC85 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER