FVB.00.303.CLAD22Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FVB.00.303.CLAD22Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.055 ~ 0.087 (1.40mm ~ 2.20mm)
Contact Style :
Pin
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Series :
00B
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
303
Number of Positions :
3
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Feature :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Diameter :
9mm
Gender :
Male
Length :
20mm
Current Rating :
3A
Ratings :
IP50
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
B
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk B Push-Pull
FVB.00.303.CLAD22Z Overview
FVB.00.303.CLAD22Z Features
00B series
FVB.00.303.CLAD22Z Applications
There are a lot of LEMO
FVB.00.303.CLAD22Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER