FUS45-0045B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FUS45-0045B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
i4-Pac™-5
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 3P 45V 45A I4-PAC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Type :
Three Phase Bridge
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 45V
Package / Case :
i4-Pac™-5
Current - Average Rectified (Io) :
45A
Number of Terminations :
5
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
45 V
Product Type :
Bridge Rectifiers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
3
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminals :
5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Series :
Height :
20.88mm
IXYS
Diode Type :
Three Phase
Length :
19.91mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 15A
Forward Voltage :
650mV
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Diode Element Material :
SILICON
Average Rectified Current :
20A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
32 Weeks
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
IXYS
Mount :
Width :
5.03mm
HTS Code :
Vf - Forward Voltage :
0.65 V
Number of Pins :
Terminal Position :
Single
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150 A
ECCN Code :
EAR99
Published :
Max Surge Current :
150A
Max Reverse Leakage Current :
5mA
Base Product Number :
FUS45
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
40W
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Pin Count :
Configuration :
BRIDGE, 6 ELEMENTS
Peak Reverse Current :
5mA
Qualification Status :
Not Qualified
Termination Style :
SMD/SMT
Surface Mount :
No
Output Current-Max :
20 A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PSIP-T5
Supplier Device Package :
ISOPLUS i4-PAC™
Product Status :
Obsolete
Voltage - Peak Reverse (Max) :
45V