FTZ5.6ET148
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTZ5.6ET148
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SMD5
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Dissipation :
200mW
Impedance :
60Ohm
Configuration :
2 Pair Common Anode
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Base Part Number :
FTZ5V6
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Zener Voltage :
5.615V
Voltage - Rated DC :
5.6V
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Common Anode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
ZENER DIODE
Radiation Hardening :
No
Number of Elements :
4
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Pins :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2.5V
Power Rating :
200mW
Impedance-Max :
60Ohm
Reference Voltage :
5.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
5.6V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reverse Current :
1μA
Max Power Dissipation :
200mW
Voltage Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FTZ5.6ET148
ROHM Semiconductor FTZ5.6ET148
2 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 5.6V 60Ohm 4 Elements 200mW Surface Mount SC-74A, SOT-753
FTZ5.6ET148 Overview
Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 60Ohm ohm.As for tolerances, this part has a ±5%.A zener current of 5.615V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 60Ohm ohm, which opposes alternating current.The device can be run up to a operating voltage of 5.6V.A voltage tolerance of 5% characterizes this part.Zener diode array can run at voltages (Rated DC) as low as 5.6V.Typically, this device uses a reverse leakage voltage of 1μA.Using the reverse current peak, this device can work with 1μA amps.
FTZ5.6ET148 Features
60Ohm ohm
±5% tolerance
a working voltage of 5.6V
5% voltage tolerance