FTZ4.3ET148
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTZ4.3ET148
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 4.3V SMD5
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Common Anode
Mounting Type :
Surface Mount
Breakdown Voltage-Min :
4.04V
Base Part Number :
FTZ4V3
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
200mW
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1V
Breakdown Voltage :
4.3V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Additional Feature :
High Reliability
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Impedance :
100Ohm
Configuration :
2 Pair Common Anode
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
5
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Number of Terminations :
5
Polarity :
Unidirectional
Zener Voltage :
4.3V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Reverse Test Voltage :
1V
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
4
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance-Max :
100Ohm
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
FTZ4.3ET148
ROHM Semiconductor FTZ4.3ET148
2 Pair Common Anode TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE 100Ohm 4 Elements 200mW 5 Terminations UNIDIRECTIONAL Surface Mount SC-74A, SOT-753
FTZ4.3ET148 Overview
Impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effects of resistance and reactance in a circuit, and this device has an impedance of 100Ohm ohm.Zener diode array is 1V that is supplied to the electronic component as the reverse test voltage.There is no indication of a zener current for the device, but array is estimated to be 4.3V.In a circuit, the impedance is defined as how much resistance and reactance a circuit has relative to alternating current, and this device has 100Ohm ohm.In this device, a maximum reverse leakage voltage of 5μA can be applied.
FTZ4.3ET148 Features
100Ohm ohm