FTSH-150-03-L-DV-100
Mfr.Part #
FTSH-150-03-L-DV-100
Description
CONN HEADER SMD 100POS 1.27MM
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Square
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.099 2.51mm
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
Number of Positions Loaded :
99
Number of Positions :
100
FTSH Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Board or Cable 0.099 2.51mm Height