FTSH-135-04-S-DH-A
Mfr.Part #
FTSH-135-04-S-DH-A
Description
CONN HEADER SMD R/A 70POS 1.27MM
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Total Number of Contacts :
70
Number of Positions :
70
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Plating Thickness :
30μin
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Body Depth :
0.309 inch
PCB Contact Row Spacing :
3.048 mm
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
All
Board Mounting Option :
PEG
Body Length or Diameter :
1.75 inch
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Feature :
Board Guide
2
UL Flammability Code :
94V-0
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Body Breadth :
0.135 inch
Contact Length - Mating :
0.150 3.81mm
Square
Radiation Hardening :
2
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Mixed Contacts :
Samtec, Inc. FTSH-135-04-S-DH-A
FTSH Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 70-Position Board to Board or Cable 0.135 3.43mm Height