FTSH-135-01-L-DV-P
Mfr.Part #
FTSH-135-01-L-DV-P
Description
CONN HEADER SMD 70POS 1.27MM
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Height :
0.099 2.51mm
Plating Thickness :
10μin
Header, Cuttable
PCB Contact Row Spacing :
4.064 mm
Number of Positions :
70
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
Total Number of Contacts :
70
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Push-Pull
Published :
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Body Breadth :
0.135 inch
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Pick and Place
DIN Conformance :
Body Length or Diameter :
1.75 inch
Pbfree Code :
yes
ONE
Radiation Hardening :
Body Depth :
0.115 inch
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
Samtec, Inc. FTSH-135-01-L-DV-P
FTSH Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 70-Position Board to Board or Cable 0.099 2.51mm Height