FTSH-115-03-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTSH-115-03-L-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 30POS 1.27MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board or Cable
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Rows :
2
Pbfree Code :
yes
Gender :
Male
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
No
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Total Number of Contacts :
30
Published :
Factory Lead Time :
3 Weeks
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Option 1 :
LOCKING
Series :
FTSH
Shrouding :
Unshrouded
PCB Contact Row Spacing :
4.064 mm
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
Number Of PCB Rows :
2
Lead Free :
Lead Free
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Plating Thickness :
10μin
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Header, Cuttable
MIL Conformance :
Body Breadth :
0.135 inch
Reference Standard :
UL
Additional Feature :
LOW PROFILE, SHROUDED
Filter Feature :
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
Body Depth :
0.115 inch
Body Length or Diameter :
0.75 inch
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
30
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Post :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Packaging :
Tube
Insulation Height :
0.099 2.51mm
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
FTSH-115-03-L-D
Samtec, Inc. FTSH-115-03-L-D
FTSH Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 30-Position Board to Board or Cable 0.099 2.51mm Height