FTMH-150-02-L-DV
Mfr.Part #
FTMH-150-02-L-DV
Description
CONN HEADER SMD 100POS 1MM
Stock
137
In Stock :
137
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.075 1.90mm
Orientation :
Straight
Terminal Pitch :
1mm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
No
Radiation Hardening :
Current Rating (Amps) :
2.8A per Contact
Feature :
Pick and Place
Depth :
3.17mm
Mixed Contacts :
Housing Material :
Polymer
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Termination :
Solder
Length :
50mm
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Datasheets
FTMH-150-02-L-DV
FTMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Board 0.059 1.50mm Height