FTE-140-03-G-DV-P-TR
Mfr.Part #
FTE-140-03-G-DV-P-TR
Description
CONN HEADER SMD 80POS 0.8MM
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Connector Type :
Header
Withdrawl Force-Min :
4.448 N
Feature :
Pick and Place
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mating Contact Pitch :
0.031 inch
Body Depth :
0.055 inch
Row Spacing - Mating :
0.047 (1.20mm)
yes
Body Breadth :
0.164 inch
Number of Positions :
80
Total Number of Contacts :
80
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Insulation Height :
0.055 1.40mm
Additional Feature :
PLASTIC PICKandPLACE PAD,TandR PKG
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
2.7A per Contact
Terminal Pitch :
0.7874mm
HTS Code :
FTE Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 80-Position Board to Board 0.055 1.40mm Height