FTE-120-02-G-DV
Mfr.Part #
FTE-120-02-G-DV
Description
CONN HEADER SMD 40POS 0.8MM
Stock
15
In Stock :
15
All
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Depth :
3.05mm
Phosphor Bronze
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Length :
16mm
Total Number of Contacts :
40
Reliability :
COMMERCIAL
Orientation :
Straight
MIL Conformance :
Terminal Pitch :
0.8mm
Row Spacing - Mating :
0.047 (1.20mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2012
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
No SVHC
Gold
DIN Conformance :
Insulation Height :
0.055 1.40mm
Contact Length - Mating :
0.175 4.45mm
Additional Feature :
LOW PROFILE, SHROUDED
FTE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
40
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
3 Weeks
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
2.7A per Contact
yes
Housing Material :
Polymer
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Datasheets
FTE-120-02-G-DV
Samtec, Inc. FTE-120-02-G-DV
FTE Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 40-Position Board to Board 0.055 1.40mm Height