FTE-120-01-G-DV-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTE-120-01-G-DV-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 40POS 0.8MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Conductors :
ONE
Current Rating :
750mA
Reference Standard :
UL
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Total Number of Contacts :
40
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.055 1.40mm
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
TAPE and REEL PACKAGING
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Square
Number Of PCB Rows :
2
Plating Thickness :
10μin
Terminal Pitch :
0.7874mm
Gender :
Male
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Length - Mating :
0.075 1.90mm
Number of Positions :
40
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Row Spacing - Mating :
0.047 (1.20mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Header
Shrouding :
Unshrouded
Current Rating (Amps) :
2.7A per Contact
Series :
FTE
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Samtec, Inc. FTE-120-01-G-DV-TR
FTE Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 40-Position Board to Board 0.055 1.40mm Height