FSR1013-562KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FSR1013-562KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED INDUCTOR
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
310 kHz
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
10 %
Termination :
Standard
Construction :
Radial
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Rated Current-Max :
0.065 A
Number of Terminals :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Bulk
Inductance :
5.6 mH
Package Length :
13 mm
DC Resistance :
25 Ω
Shielding :
Shielded
Lead Length :
5 mm
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Termination Style :
Radial
Core Material :
Ferrite
Lead Spacing :
5 mm
Diameter :
10.5 mm
Height :
13 mm
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Bulk
Application :
RF
Number of Functions :
1
Product :
Power Inductors
Product Status :
Obsolete
Terminal Placement :
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 252 KHZ
Inductance-Nom (L) :
5600 µH
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Test Frequency :
1 kHz
Lead Diameter :
0.7 mm
Shielded :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
FSR1013-562KL
FSR1013-562KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns, Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD