FSLU2520-1R2JP2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FSLU2520-1R2JP2
Manufacturer
Toko America Inc.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 235MA 950MOHM SM
Manufacturer :
Toko America Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
1.2μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Case Code (Imperial) :
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Series :
FSLU2520
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Type :
Wirewound
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) :
950mOhm Max
Published :
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Current Rating :
235mA
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
7.96MHz
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
FSLU2520-1R2JP2
Toko America Inc. FSLU2520-1R2JP2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD