FSI-130-10-L-D-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FSI-130-10-L-D-E
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN STACKING 60POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL
Body Breadth :
0.355 inch
Published :
Connector Type :
Stacking Compression
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Mounting Option 2 :
Threaded
Contact Finish :
Gold
Number of Conductors :
ONE
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Gender :
Male
Rated Current (Signal) :
1A
Feature :
Mounting Flange, Pick and Place
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions :
60
Packaging :
Tube
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Pitch :
0.039 1.00mm
Additional Feature :
PLASTIC PICK and PALCE PAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
60
Termination :
Solder
Body Depth :
0.394 inch
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series :
FSI
Plating Thickness :
10μin
Body/Shell Style :
Receptacle
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Body Length or Diameter :
1.736 inch
Number Of PCB Rows :
2
Height Above Board :
0.394 10.00mm
Datasheets
FSI-130-10-L-D-E
Stacking Compression Tube 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 60 Positions FSI Gold Solder NOT SPECIFIED