FSFR2100XSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FSFR2100XSL
Manufacturer
onsemi
Package / Case
10-SIP Module, 9 Leads, Formed Leads
Datasheet
Download
Description
IC OFFLINE SW HALF-BRIDGE 9SIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Base Part Number :
FSFR2100
Number of Functions :
1
Output Power :
180W
Topology :
Half-Bridge
Factory Lead Time :
4 Weeks
Output Isolation :
Isolated
Frequency - Switching :
Up to 300kHz
Nominal Supply Current :
7mA
Terminal Position :
Zig-Zag
Mounting Type :
Through Hole
Length :
26.2mm
Control Features :
Frequency Control
Pbfree Code :
yes
Operating Supply Current :
2mA
Voltage :
400V
Number of Terminations :
9
Weight :
3.4808g
JESD-609 Code :
e3
Width :
10.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Voltage - Breakdown :
500V
Power Dissipation :
12W
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
10V~25V
Output Current :
10.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fault Protection :
Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage
Height :
3.4mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Voltage - Start Up :
12.5V
Package / Case :
Internal Switch(s) :
yes
Power Rating :
180W
Number of Pins :
9
Radiation Hardening :
No
Built-in Protections :
OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
Max Supply Current :
9mA
Duty Cycle :
50%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 17 hours ago)
Series :
FSFR-XS
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
400W
Packaging :
Tube
Max Duty Cycle :
52 %
Datasheets
FSFR2100XSL
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi FSFR2100XSL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:FSFR2100, Mounting Type:Through Hole, Voltage:400V, Number of Terminations:9, Operating Temperature:-40°C~130°C TJ, Package / Case:10-SIP Module, 9 Leads, Formed Leads, Number of Pins:9, FSFR2100XSL pinout, FSFR2100XSL datasheet PDF, FSFR2100XSL amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi FSFR2100XSL ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi FSFR2100XSL
AC DC Converters, Offline Switches onsemi FSFR2100XSL Overview
FSFR2100XSL Features
  • Integrated half-bridge power MOSFETs
  • Advanced burst-mode operation for improved efficiency at light loads
  • High-frequency operation up to 300kHz enabling smaller, lighter, and cheaper magnetic components