FRS400CA120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FRS400CA120
Manufacturer
Sansha Electric
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1200V 400A
Manufacturer :
Sansha Electric
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Sanrex-Sansha Electric Manufac
Number of Elements :
1
Capacitance @ Vr, F :
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
Supplier Device Package :
Current - Average Rectified (Io) :
400A
Tradename :
SanRex
Package :
Tray
Product Status :
Active
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Reverse Recovery Time (trr) :
400 ns
RoHS :
Details
Technology :
Si
ECCN Code :
EAR99
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
Mounting Type :
Chassis Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tray
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Non-rep Pk Forward Current-Max :
Package Type :
Module
Configuration :
Single
Brand :
SanRex
Output Current-Max :
400
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 400 A
Surface Mount :
No
Subcategory :
Discrete Semiconductor Modules
Product Category :
Package / Case :
Series :
FRS
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 mA @ 1200 V
Datasheets
FRS400CA120
Sansha Electric FRS400CA120
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.8 V @ 400 A -40°C ~ 150°C 20 mA @ 1200 V Tray Module Chassis Mount
FRS400CA120 Overview
In terms of output current, the maximum value is 400.
FRS400CA120 Features
400 is the maximum value
FRS400CA120 Applications
There are a lot of Sanrex
FRS400CA120 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB