FRN14JT4R70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FRN14JT4R70
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.3mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Contact Plating :
Copper, Tin
Series :
FRN
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%