FRM-25JR-52-56R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FRM-25JR-52-56R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 56 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
56Ohm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Construction :
Cylindrical
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Fusing Time :
60 s
Lead Diameter :
0.55 mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Series :
FRM
Datasheets
FRM-25JR-52-56R
YAGEO FRM-25JR-52-56R
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 56Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,