FRCIR06R28-22SF80
Mfr.Part #
FRCIR06R28-22SF80
Description
CONN PLUG FMALE 6P SILVER CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environment Proof
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Max Operating Temperature :
125 °C
Bulk
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
RoHS :
Non-Compliant
Number of Positions :
6
Min Operating Temperature :
-40 °C
Contact Plating :
Silver
Shielding :
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Contact Finish - Mating :
Silver
Ratings :
Environment Proof
Number of Pins :
6
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Brand :
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating (Amps) :
13A 80A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Features :
Flame Retardant
Feature :
Flame Retardant
Color :
Olive Drab
Current Rating :
80 A
Datasheets
FRCIR06R28-22SF80
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
FRCIR06R28-22SF80 Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number CIR belongs to the CIR Series.A 6 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 125 °C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Flame Retardant feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -40°C~125°C.