FRCIR06F32A-55PF80T108VO
Mfr.Part #
FRCIR06F32A-55PF80T108VO
Description
CONN PLUG HSNG MALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Shell Size, MIL :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
55
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Number of Pins :
55
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
16
Features :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Rubber
N (Normal)
Housing Color :
Black
Base Product Number :
FRCIR
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
32-A55
Ingress Protection :
Environment Proof
Includes :
Material Flammability Rating :
Flame Retardant
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included CIR
FRCIR06F32A-55PF80T108VO Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number CIR belongs to the CIR Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut.A 55 pin is provided on the device.
FRCIR06F32A-55PF80T108VO Features
CIR series
FRCIR06F32A-55PF80T108VO Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
FRCIR06F32A-55PF80T108VO Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT