FRCIR06F-40A-35S-F80
Mfr.Part #
FRCIR06F-40A-35S-F80
Description
CONN PLUG FMALE 35P SILVER CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Silver
Primary Material :
Metal
Total Number of Contacts :
35
Color :
Olive Drab
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Proof
Empty Shell :
yes
Current Rating (Amps) :
13A
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
13A
Mounting Feature :
Filter Feature :
No
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Termination :
Crimp
Feature :
Cable Clamp, Flame Retardant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Features :
Cable Clamp, Flame Retardant
DIN Conformance :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Option :
WATER PROOF
Number of Positions :
35
Shielding :
Contact Finish Thickness - Mating :
FRCIR
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
40-A35
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Published :
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 35 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock