FRCIR06F-24-28P-T89
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FRCIR06F-24-28P-T89
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 24P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
FRCIR
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Proof
Contact Plating :
Silver
Mounting Feature :
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
24
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
Subcategory :
Circular Connectors
Ingress Protection :
Environment Proof
Number of Pins :
16
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Finish :
Black Anodized
Shell Size - Insert :
Series :
CIR
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Silver
Shielding :
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Cable Clamp, Flame Retardant
Shell Size, MIL :
Color :
Black
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Min Operating Temperature :
-40°C
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Current Rating :
13A
Features :
Cable Clamp, Flame Retardant
Primary Material :
Metal
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Black Anodized Bulk N (Normal) Bayonet Lock
FRCIR06F-24-28P-T89 Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number CIR belongs to the CIR Series.A 16 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 125°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Cable Clamp, Flame Retardant feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -40°C~125°C.