FRCIR030RFP-40A-38P-F80
Mfr.Part #
FRCIR030RFP-40A-38P-F80
Description
CIR 38C 38#12 PIN RECP WALL
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
12
Cable Opening :
2.010 (51.05mm)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Features :
Backshell, Flame Retardant
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Package :
Bulk
Published :
Applications :
Aerospace, Medical, Military
Current Rating (Amps) :
23A
Insert Material :
Rubber
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Number of Positions :
38
Shell Size - Insert :
40-A38
Ingress Protection :
Environment Proof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
Flame Retardant
Backshell Material, Plating :
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Panel Mount 38 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
FRCIR030RFP-40A-38P-F80 Overview
The product is packaged in MIL SERIES CONNECTOR.This device is mounted in the Panel Mount position.There is a product in the CIR Series.A total of 12 pins are available on the device.As a result, the device runs at -40°C ~ 125°C Operating Temperature.