FRCIR030R24-28PF80T12
Mfr.Part #
FRCIR030R24-28PF80T12
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
N (Normal)
Current Rating :
13A
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Min Operating Temperature :
-40°C
Feature :
Flame Retardant
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Ingress Protection :
Environment Proof
Mount :
Flanges, Panel
Number of Pins :
24
Bayonet Lock
Ratings :
Environment Proof
Features :
Flame Retardant
Number of Positions :
24
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
FRCIR030R24-28PF80T12 Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the CIR Series.There are 24 pins on the device.If the temperature is below 125°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Flame Retardant feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -40°C~125°C operating temperatures.