FRCIR030FP-20-33SZF80T113-13
Mfr.Part #
FRCIR030FP-20-33SZF80T113-13
Description
CIR 11C 11#16 FR SKT RECP WALL
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
Orientation :
Z
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Backshell, Cable Clamp, Flame Retardant
Package :
Bulk
Mount :
Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Number of Positions :
11
Cable Opening :
0.620 (15.75mm)
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Rubber
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Material Flammability Rating :
Flame Retardant
Ingress Protection :
Environment Proof
Published :
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aerospace, Medical, Military
Shell Size, MIL :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock