FRCIR020R24-28PF80T108
Mfr.Part #
FRCIR020R24-28PF80T108
Description
CONN RCPT MALE 24P SILVER CRIMP
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Proof
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Positions :
24
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Feature :
Flame Retardant
Color :
Black
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Silver
Ratings :
Environment Proof
Features :
Flame Retardant
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Active
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Crimp Silver Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock