FRCIR01F-40-A35P-F80-T12
Mfr.Part #
FRCIR01F-40-A35P-F80-T12
Description
CONN RCPT MALE 35POS GOLD CRIMP
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
35
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
FRCIR
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ingress Protection :
Environment Proof
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
Cable Opening :
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating (Amps) :
23A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Flame Retardant
Insert Material :
Rubber
Packaging :
Shell Size, MIL :
Applications :
Shell Size - Insert :
40-A35
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Features :
Brand :
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Mounting Feature :
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Material :
COPPER ALLOY
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 35 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock