FRCIR01AF-32-31P-F80
Mfr.Part #
FRCIR01AF-32-31P-F80
Description
CONN RCPT MALE 31P SILVER CRIMP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Feature :
Cable Clamp, Flame Retardant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Published :
Olive Drab
Current Rating :
13A
Base Product Number :
FRCIR
Pbfree Code :
No
Contact Finish - Mating :
Silver
Features :
Cable Clamp, Flame Retardant
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
31
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock