FRCIR00A-28-18S-F80-T12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FRCIR00A-28-18S-F80-T12
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
Cable Opening :
Color :
Olive Drab
Shielding :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Primary Material :
Metal
Applications :
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
12
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Feature :
Backshell, Flame Retardant
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
FRCIR
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
Series :
CIR
Contact Finish Thickness - Mating :
Insert Material :
Rubber
Voltage Rating :
Features :
Backshell, Flame Retardant
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock