FRC2512JT1R60
Mfr.Part #
FRC2512JT1R60
Description
RES, FUSING, 2512, 1.6 OHM, 5%,
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Power (Watts) :
1W
Resistance :
1.6 Ohms
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
FRC2512JT1R60
Stackpole Electronics, Inc. FRC2512JT1R60
FRC Series, Thick Film, 1.6 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C