FRC2512JT1R10
Mfr.Part #
FRC2512JT1R10
Description
RES, FUSING, 2512, 1.1 OHM, 5%,
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Resistance :
1.1 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Power (Watts) :
1W
Datasheets
FRC2512JT1R10
Stackpole Electronics, Inc. FRC2512JT1R10
FRC Series, Thick Film, 1.1 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C