FRC2512JT150R
Mfr.Part #
FRC2512JT150R
Description
RES, FUSING, 2512, 150 OHM, 5%,
Resistance :
150 Ohms
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
FRC2512JT150R
Stackpole Electronics, Inc. FRC2512JT150R
FRC Series, Thick Film, 150 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C