FRC2512JT100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FRC2512JT100R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, FUSING, 2512, 100 OHM, 5%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
100 Ohms
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Series :
FRC
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Composition :
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Failure Rate :
Features :
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Ratings :
Datasheets
FRC2512JT100R
Stackpole Electronics, Inc. FRC2512JT100R
FRC Series, Thick Film, 100 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C