FRC0805JT47R0
Mfr.Part #
FRC0805JT47R0
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, FUSING, 0805, 47 OHM, 5%, 0
Resistance :
47 Ohms
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
FRC0805JT47R0
Stackpole Electronics, Inc. FRC0805JT47R0
FRC Series, Thick Film, 47 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C