FRC0603JT56R0
Mfr.Part #
FRC0603JT56R0
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES, FUSING, 0603, 56 OHM, 5%, 0
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
56 Ohms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
FRC0603JT56R0
Stackpole Electronics, Inc. FRC0603JT56R0
FRC Series, Thick Film, 56 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C