FRC0603JT200R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FRC0603JT200R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, FUSING, 0603, 200 OHM, 5%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Product Status :
Active
Technology :
Thick Film
Ratings :
Series :
FRC
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Failure Rate :
Resistance :
200 Ohms
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Features :
Subcategory :
Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Number of Terminations :
2
Datasheets
FRC0603JT200R
Stackpole Electronics, Inc. FRC0603JT200R
FRC Series, Thick Film, 200 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C