FR20JR02
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FR20JR02
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP REV 600V 20A DO5
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Packaging :
Bulk
Reverse Voltage :
600V
Terminal Position :
UPPER
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
Pbfree Code :
yes
Recovery Time :
250 ns
Max Surge Current :
250A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 20A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Number of Elements :
1
Case Connection :
ANODE
Reverse Recovery Time :
250 ns
RoHS Status :
RoHS Compliant
Natural Thermal Resistance :
0.6 °C/W
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis, Stud
Forward Current :
20A
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
1
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Terminal Form :
Solder Lug
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Peak Reverse Current :
25μA
Operating Temperature (Max) :
150°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Average Rectified Current :
20A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
Datasheets
FR20JR02
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 20A -40°C~125°C 25μA @ 50V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
FR20JR02 Overview
A reverse voltage of 600V is reasonable.This device has an average rectified current of 20A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.An object's thermal resistance is a measure of its ability to resist a heat flow, and its natural thermal resistance is 0.6 °C/W °C.Surge currents can be used up to 250A.Datasheets indicate that the peak reverse is 25μA.
FR20JR02 Features
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 25μA
FR20JR02 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
FR20JR02 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB