FR16MR05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FR16MR05
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP REV 1KV 16A DO4
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Surge Current :
225A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Forward Current :
16A
Natural Thermal Resistance :
1.5 °C/W
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Case Connection :
ANODE
Operating Temperature (Max) :
150°C
ECCN Code :
EAR99
Reverse Voltage :
1kV
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Mount :
Chassis, Stud
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Terminal Form :
Solder Lug
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Package / Case :
DO-203AA, DO-4, Stud
Average Rectified Current :
16A
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Configuration :
Single
Number of Terminations :
1
Reverse Recovery Time :
500 ns
Peak Reverse Current :
25μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 16A
Terminal Position :
UPPER
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
1
HTS Code :
Recovery Time :
500 ns
Number of Phases :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
FR16MR05
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 16A -65°C~150°C 25μA @ 100V 1-Termination Bulk DO-203AA, DO-4, Stud Chassis, Stud Mount
FR16MR05 Overview
A reverse voltage of 1kV is reasonable.This device has an average rectified current of 16A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.An object's thermal resistance is a measure of its ability to resist a heat flow, and its natural thermal resistance is 1.5 °C/W °C.Surge currents can be used up to 225A.Datasheets indicate that the peak reverse is 25μA.
FR16MR05 Features
an average rectified current of 16A volts
the peak reverse is 25μA
FR16MR05 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
FR16MR05 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB