FR16JR02
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FR16JR02
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP REV 600V 16A DO4
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 16A
Number of Terminations :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Recovery Time :
250 ns
Number of Phases :
1
Forward Current :
16A
Natural Thermal Resistance :
1.5 °C/W
Case Connection :
ANODE
Max Surge Current :
225A
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Recovery Time :
250 ns
Package / Case :
DO-203AA, DO-4, Stud
Average Rectified Current :
16A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Elements :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Mount :
Chassis, Stud
Terminal Form :
Solder Lug
Terminal Position :
UPPER
RoHS Status :
RoHS Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Configuration :
Single
Operating Temperature (Max) :
150°C
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Reverse Voltage :
600V
Peak Reverse Current :
25μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 100V
Datasheets
FR16JR02
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 900mV @ 16A -65°C~150°C 25μA @ 100V 1-Termination Bulk DO-203AA, DO-4, Stud Chassis, Stud Mount
FR16JR02 Overview
Phase diode rectifier is reasonable to reverse the voltage to 600V.This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 16A is allowed.A thermal resistance value is how much a material or object resists a heat flow at a given temperature difference, and its natural thermal resistance is 1.5 °C/W.Surge currents are limited to 225A.The datasheets show a peak reverse of 25μA, as shown in the data chart.
FR16JR02 Features
an average rectified current of 16A volts
the peak reverse is 25μA
FR16JR02 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
FR16JR02 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB