FPL240/60/16-BH1T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPL240/60/16-BH1T
Manufacturer
KEMET
Description
FERRITE PLATE FOR WIRELESS POWER
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ferrite Disks and Plates
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
60mm
Product Category :
Ferrite Toroids / Ferrite Rings
Size / Dimension :
9.449" L x 2.362" W (240.00mm x 60.00mm)
Frequency :
1 MHz
Test Frequency :
100 kHz
Type :
WPT Ferrite Tiles
Product :
Ferrite Bead Cores
Thickness :
16mm
Series :
FPL
Filter Type :
Ferrite Plate
Product Status :
Active
Brand :
Qualification :
AEC-Q200
Core Material :
Ferrite
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
Tray
Package :
Tray
Subcategory :
Ferrites
RoHS :
Details
Length :
240mm
Base Product Number :
FPL240
Applications :
Wireless Power Charging
Product Type :
Operating Temperature Range :
-40°C to +125°C