FP1107R2-R40-R
Mfr.Part #
FP1107R2-R40-R
Description
FIXED IND 400NH 42A 0.47MOHM SMD
Fixed Inductors
DC Current :
42A
Max DC Current :
25A
Depth :
7.2mm
Military Standard :
Not
Weight :
453.59237mg
Test Frequency :
100kHz
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.283 7.20mm
Current Rating (Amps) :
42A
Termination :
SMD/SMT
Unshielded
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Current - Saturation :
25A
Current Rating :
42A
Width :
7.1882mm
Tolerance :
±10%
Composition :
Wirewound
Mount :
Surface Mount
Self Resonant Frequency :
2MHz
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Inductance :
400nH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
7.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
FLAT-PAC, FP1107
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.433Lx0.283W 11.00mmx7.20mm
DC Resistance (DCR) :
0.47mOhm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Length :
11mm
Published :
Datasheets
FP1107R2-R40-R
Eaton-Electronics Division FP1107R2-R40-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD