FP1007R6-R47-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP1007R6-R47-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470NH 61A 0.29MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
0.29mOhm
Published :
Depth :
8mm
Height :
7.0104mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Frequency :
100kHz
Current Rating :
61A
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Packaging :
Digi-Reel®
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance :
470nH
Min Operating Temperature :
-40°C
Composition :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation :
23.5A
Current Rating (Amps) :
61A
Series :
FLAT-PAC, FP1007R6
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Nonstandard
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Width :
8.001mm
Size / Dimension :
0.413Lx0.315W 10.50mmx8.00mm
Length :
10.4902mm
Max DC Current :
61A
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Datasheets
FP1007R6-R47-R
Eaton-Electronics Division FP1007R6-R47-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD