FP0910V3-R470-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP0910V3-R470-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FLAT PAC POWER INDUCTOR SMT 2P
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
FP0910
Tolerance :
±10%
Product Type :
Power Inductors - SMD
Inductance Tolerance :
± 10%
Height - Seated (Max) :
0.374" (9.50mm)
Inductance :
470 nH
RMS Current (Irms) :
44 A
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
Product Length :
9 mm
Ratings :
Current Rating (Amps) :
44 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product :
Power Inductors
Type :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
17A
DC Resistance (DCR) :
420mOhm Max
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.354" L x 0.197" W (9.00mm x 5.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Width :
5 mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
Termination Style :
SMD/SMT
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
FP0910V3-R470-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD